Svalbard je souostroví nacházející se ve vysoké Arktidě, kterému dominují zejména drsné klimatické podmínky. Ale i přes to zde každoročně hnízdí velké počty ptáků. Jedním z nich je také rybák dlouhoocasý (Sterna paradisaea). Tento pták patří do rodu Sterna a je úzce příbuzný rackům. Má černý svršek hlavy, ocas je výrazně vidličnatě vykrojený a v době hnízdění má výrazně červený zobák a nohy. Rybáci dlouhoocasý jsou známí svou velmi zajímavou životní strategií. Hnízdí na severní polokouli v Arktidě. S příchodem severské zimy migrují na jižní polokouli, kde se jejich zimoviště nacházejí kolem Antarktidy. Tato úžasná migrace mezi polárními regiony je jednou z nejdelších migrací v ptačí říši. Doposud naměřený rekord čítá 103 000 km.
Zajímavá je nejen migrace, ale i schopnost rozmnožovat se v drsných klimatických podmínkách severní tundry. Nehostinné počasí – průměrná letní teplota se pohybuje mezi 4 až 6 stupni Celsia a extrémní výkyvy počasí, jako jsou silné větry a bouře (déšť nebo sníh) – negativně ovlivňují hnízdo ptáků. Rybák dlouhoocasý je navíc koloniální hnízdící druh se silnou reakcí proti predátorům spojenou s fyzickými útoky. Při obraně hnízda se rybáci mohou spolehnout na kryptické zbarvení vajec a kuřat nebo opustit hnízdo a zaútočit přímo na vetřelce. Proto je pro život a hnízdění rybáků velmi důležité správně vyhodnotit energetické náklady spojené s inkubací a správně reagovat na prostředí (počasí, možnost predace, chlazení vajec atd.).
Náš výzkumný tým se zaměřuje hlavně na životní strategie rybáků dlouhoocasých. Témata se týkají inkubačního chování, hnízdního úspěchu, antipredačního chování a migračních schopností. Nově se zaměřujeme také na prevalenci parazitů a plánujeme rozšířit náš zájem i na další polární druhy ptáky.
Spolupracujeme s:
- Centrum polární ekologie, Přírodovědecká fakulta, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
- Ornitologická laboratoř, Přírodovědecká fakulta, Univerzita Palackého v Olomouci
- Department of Bird Migration, Swiss Ornithological Institute, Switzerland
- Department of Marine Biology, Microbiology & Biochemistry, Cochin University of Science and Technology, Kerala, India
Na výzkumu tohoto tématu se podílejí: